Woskowanie samochodu BMW

Czym różni się wosk naturalny od syntetycznego?

Niezależnie od pory roku powinniśmy dbać o lakier na naszym samochodzie, który nieustannie wystawiany jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i czynników mechanicznych. Wosk pozwoli ochronić strukturę lakieru, podkreśli głębię koloru i zabezpieczy go przed uszkodzeniami związanymi z codziennym użytkowaniem pojazdu.

Promienie słoneczne, zanieczyszczenia oraz pryskające spod kół innych samochodów kamienie mogą uszkodzić strukturę lakieru samochodowego. Ważnym etapem pielęgnacji karoserii jest nałożenie na lakier wosku. To substancja, która chroni powłoki lakierowane, nadaje im połysk, podkreśla kolor, a nawet uzupełnia rysy i mikropęknięcia. Istnieją różne preparaty o różnej konsystencji i działaniu, ale podstawowy podział to woski naturalne i woski syntetyczne. Czym się od siebie różnią? Który warto wybrać?

Woski naturalne – dla wielbicieli naturalnych produktów

Na rynku istnieje ogromny wybór wosków, każdy ma inne właściwości, wymaga innego sposobu nakładania, ale pierwsza decyzja dotyczy wyboru między naturalnymi a syntetycznymi. Decyzja, który produkt będzie dla nas lepszy powinna opierać się na tym jak często korzystamy z samochodu, jaki mamy kolor auta, czy chodzi nam bardziej o podkreślenie barwy i nadanie połysku, czy chcemy pokryć lakier dodatkową warstwą ochronną. Woski naturalne zyskują zwolenników tradycyjnych metod pielęgnacji karoserii. Do ich produkcji wykorzystuje się wosk Carnauba, który pochodzi z liści palm brazylijskich oraz popularny w tego typu produktach wosk pszczeli. Wielbiciele tej odmiany wosku podkreślają, że jest to dobry wybór, jeśli nie używamy auta zbyt często i zależy nam przede wszystkim na wysokim połysku karoserii i wydobyciu głębi koloru. Użytkownicy doceniają również neutralny zapach produktu, który jest o wiele przyjemniejszy podczas nakładania preparatu na karoserię. Zaleca się użytkowanie naturalnych wosków wiosną i latem, gdyż nie stanowi wystarczającej ochrony przed śniegiem czy lodem i niskimi temperaturami. 

Woski syntetyczne – wysoka jakość i duża trwałość

Dużą popularnością cieszą się też woski syntetyczne, które powstają podczas przetwarzania ropy naftowej. Zawarte w preparacie związki chemiczne chronią lakier przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych o każdej porze roku. Zaleca się stosować je szczególnie w okresie zimowym oraz jako ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi przy codziennym korzystaniu z samochodu. Mają różne właściwości, na przykład możemy zastosować wosk z większymi właściwościami hydrofobowymi, dzięki którym woda spływająca z karoserii jest odpychana i nie zostawia nieestetycznych zacieków. Dla starszych pojazdów dobrym wyborem jest wosk wypełniający rysy, co pozwoli wygładzić powierzchnię lakieru. To preparat chroniący przed osiadaniem kurzu i podkreślający kolor każdego samochodu.