Czym są kosmetyki samochodowe?

Dbanie o samochód to nie tylko regularne przeglądy techniczne, wymiana płynów i wybór najlepszego paliwa. To również mycie pojazdu z zewnątrz i dbanie o czystość wewnątrz auta, a czasami nawet mycie silnika. Wiąże się to z zakupem i używaniem specjalnych preparatów i kosmetyków. Dlaczego są takie ważne?

Mycie samochodu to nie tylko dbanie o jego wygląd i to jak zaprezentuje się na ulicy. Jest to proces, który wydłuża trwałość i zwiększa wytrzymałość powłok lakieru oraz konserwuje pozostałe elementy wyposażenia pojazdu. Należy wybierać produkty do danej powierzchni, aby w pełni korzystać z ich właściwości. 

Jaką rolę odgrywają kosmetyki samochodowe w pielęgnacji pojazdu?

Coraz więcej osób chce samodzielnie czyścić swój samochód, unikając wizyt w myjniach, które mogą przyczynić się do zarysowania delikatnych powłok lakieru. Wolimy własnoręcznie umyć karoserię i wyczyścić wnętrze, co wymaga użycia odpowiednich środków i preparatów. Kosmetyki przeznaczone do samochodów składają się ze specjalnych substancji, które korzystnie oddziałują na czyszczone powierzchnie i przez to również je pielęgnują. Jeśli zaczynamy naszą przygodę z myciem pojazdu przed domem, warto zacząć od podstawowych kosmetyków jak szampony, pianki do myjek ciśnieniowych, glinki polerskie, pasty i woski. Są to preparaty, które bardzo często występują w skoncentrowanej formie (szampon) lub wymagana jest ich niewielka ilość (woski), przez co wystarczają na dłużej, a odgrywają ważną rolę w pielęgnacji i zwiększaniu trwałości powłok lakieru. Należy również zaopatrzyć się w kosmetyki do czyszczenia wnętrza: płyny do prania tapicerki lub czyszczenia tapicerki ze skóry, płyny do mycia szyb, preparaty do czyszczenia kokpitu i drewnianych oraz gumowych elementów, płyny do prania dywaników samochodowych. W niektórych przypadkach wskazane jest też czyszczenie silnika, które wymaga stosowania bezpiecznych dla niego preparatów pozwalających na usunięcie starego oleju, kurzu, smarów i innych zanieczyszczeń. 

Jak dobrać odpowiednie kosmetyki?

Kosmetyki dobieramy według własnych preferencji i efektu, jaki chcemy osiągnąć, ale również problemu, z jakim się borykamy, powierzchni, formy i ceny produktu. To najważniejsze cechy, jakie zazwyczaj bierzemy pod uwagę. Powierzchnia to podstawowy parametr. Mleczka do czyszczenia kokpitu nie przydadzą się do czyszczenia felg ani odwrotnie. Ważna jest również sama forma kosmetyku, która wpływa na wydajność, ale również i łatwość jego stosowania. To często kwestia osobistych preferencji. Jednak niektóre kosmetyki dostępne są w kilku wariantach i możemy wybierać pasty, mleczka, aerozole, nasączone ściereczki. Dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z samodzielnym myciem samochodu, zaleca się rozpocząć od kosmetyków w sprayu i płynnych preparatów, które o wiele szybciej się rozprowadzają i nie tworzą nieestetycznych zacieków.