Jak umyć silnik w samochodach BMW?

Mycie samochodu zazwyczaj kojarzy nam się z umyciem lakieru, ewentualnie wyczyszczeniem wnętrza pojazdu. Coraz częściej dodatkowym punktem staje się umycie silnika samochodowego w naszych BMW. Po co się to robi? Czy warto? Jak w ogóle umyć silnik?

Właściciele BMW coraz częściej zastanawiają się nad myciem silnika. Wbrew pozorom może się to okazać bardzo przydatne. Czysty silnik lepiej wygląda, co ma znaczenie podczas sprzedaży auta. Wygląda ono na zadbane i regularnie serwisowane. Łatwiej też ocenić stan poszczególnych elementów. Poza tym czysty silnik ułatwia pracę nad nim.

Komora silnika – dlaczego warto ją umyć?

Silnik to serce każdego pojazdu. To też miejsce, które opowie nam całą historię samochodu. Ponieważ eksploatacja silnika łączy się z używaniem olejów, smarów, dostają się tam zanieczyszczenia drogowe, to dość szybko się brudzi. Nie ma to oczywiście wpływu na wartość estetyczną pojazdu, ani też na jego działanie, ale zdecydowanie pomaga diagnozować wszelkie problemy, usterki i nieprawidłowe działanie poszczególnych elementów. Na mycie silnika decydują się często osoby, które chcą sprzedać swój samochód. Jednak nawet przy codziennej eksploatacji, na czystej powierzchni o wiele szybciej dostrzeżemy ewentualne wycieki oleju czy innych płynów, nieszczelności i pęknięcia. Czysty silnik to przede wszystkim cel osób, które same często naprawiają pojazd. Ułatwia to samodzielną wymianę najdrobniejszych elementów, szybkie znalezienie i dostanie się do każdej śruby i uszczelki bez konieczności zbytniego ubrudzenia siebie.

Jak prawidłowo umyć silnik w BMW?

Dużo zależy od samego rodzaju silnika, w jaki wyposażony jest nasz pojazd. O wiele szybciej i łatwiej umyć silnik diesla. Zrobi to nawet niedoświadczony w takich czynnościach właściciel auta. Trudno coś w nim zepsuć. A po myciu nawet jeśli pozostanie odrobina wilgoci, silnik bez problemu odpali. Niestety o wiele trudniej jest umyć silnik w samochodach benzynowych. Podstawą ich działania jest prąd, a jak wiadomo, nie lubi się on za bardzo z wodą. Dlatego pierwszymi krokami, zanim zaczniemy mycie silnika, są:

  1. Znalezienie bezpiecznego miejsca, najlepiej z dala od ogrodu i roślin, gdyż chemikalia użyte do mycia mogą zanieczyścić glebę;
  2. Zabezpieczenie przewodów elektrycznych, alternatora, akumulatora, a także filtru powietrza np. za pomocą folii.

Zapłon iskrowy nie zadziała przy obecności wody i wilgoci. Co więcej, może dojść do zwarcia i uszkodzenia niektórych elementów i układów. Do właściwego mycia należy używać jedynie preparatów do mycia silnika, które mają skład umożliwiający szybkie usunięcie tłustych substancji i  innych zanieczyszczeń. Nakładamy je na zimny silnik. Środek zostawiamy na powierzchni zgodnie z zaleceniem producenta, później dokładnie spłukujemy i jeśli to możliwe suszymy silnik. Po myciu powinniśmy wstrzymać się na jakiś czas z uruchomieniem auta, aby mieć pewność, że cała wilgoć zniknęła.